14. september 2016

30. letnica delovanja Turističnega društva Straža

Straško turistično društvo je v septembru slavnostno obeležilo 30-letnico delovanja. Ustanovljeno je bilo na pobudo Alojza Serinija 1. julija leta 1986.

Prvotno je bilo zamišljeno, da bi društvo delovalo le z namenom, da bi Straža postala lepša, čistejša in bogatejša z zelenjem in cvetjem. Vendar članom to ni zadostovalo želeli so si nečesa več, kot so prireditve, dogodki po katerih bi bila Straža prepoznavna. Tako je nastala prireditev Straška jesen s katero se obujajo stari običaji, navade, šege in glasba. Sedaj pa so se pridružile tudi spremljevalne prireditve, in sicer, straška salamijada, ličkarija, Velikonočni pohod, likovna kolonija, priložnostne tematske razstave in še bi lahko naštevali. Društvo svoje delo in občino predstavlja na sejmih in svojo prepoznavnost širi tudi izven meja občine.

V dolgih 30 (tridesetih) letih pa so se zamenjali tudi predsedniki. Prva predsednica društva je bila gospa Metka Petkovič, za njo je društvo vodil gospod Jože Kregar, sedaj pa že 12 (dvanajst) let društvo vodi gospod Pavel Vidic.

Na slovesnosti ob 30-letnici delovanja pa so kot se za takšen jubileje spodobi, podelili tudi društvena priznanja članom za prizadevno delo ter nekaterim domačim društvom in občini priznanje za dolgoletno uspešno sodelovanje, Turistična zveza Dolenjske in Bele krajine oz. njen predsednik Jože Barbo je podelil priznanje Borutu in Bronki Kulovec, Petru Rudolfu, Metki Petkovič (prva predsednica TD Straža) in Andreji Kren, domači župan Dušan Krštinc pa turističnemu društvu priznanje župana.

Pripravili so tudi prijeten spremljevalni program, v kulturnem domu pa na ogled postavili tudi dela, nastala na letošnji likovni kolonijo, ter razstavo šarkljev Turističnega društva Straža in ročna dela Društva upokojencev Straža.

Seveda pa društvo ob svojem praznovanju 30-letnice ni pripravilo samo slavnostne prireditve temveč je postavilo tudi mlaj v centru Straže, organizirali so pohod v Veliko Prepadno, izvedena je bila 6. likovna kolonija pod vodstvom Kostje Viranta, 6. tekmovanje na diatonični harmoniki za pokal Občine Straža in nagrado harmonike Elikan., Skupaj z Časopisno založniško družbo Kmečki glas, Občino Straža in Društvom kmečkih žena Novo mesto izvedli izbor za mlado kmetico leta in mladega gospodarja, vrhunec in zaključke letošnje 30.straške jeseni pa je bila zagotovo osrednja prireditev povorka z vozovi z naslovom »Naši spomini«. Za nedeljsko nadaljevanje turističnega dogodka pa so poskrbeli še člani Prostovoljnega gasilskega društva Vavta vas z veliko gasilsko veselico in ansamblom Pogum. Več si lahko ogledate na straskajesen.obcina-straza.si.

30-let TD

30. TD

30-let TD

Voščilo župana ob občinskem prazniku