12. septembra 2017

31. straška jesen

31. Straška jesen

Na letošnji že enaintrideseti Straški jeseni so bile v ospredju različne obletnice, ki zaznamujejo naše osebne mejnike in mejnike v družabnem življenju. V nedeljo popoldne, 10. septembra, se je v središču Straže zbralo veliko obiskovalcev, ki so si z zanimanjem ogledali bogato in poučno povorko. Kot vsako leto so pri pripravi prireditve tudi letos sodelovali Turistično društvo Straža skupaj z Občino Straža ter ostala društva in nekateri posamezniki. Namen prireditve je pritegniti čim več obiskovalcev, ohranjati stara znanja in običaje ter povezati ljudi med seboj. Zbrane so na prireditvi nagovorili predsednik Turističnega društva Straža Pavel Vidic, župan Občine Straža Dušan Krštinc in predsednik Turistične zveze Dolenjske in Bele krajine Jože Barbo. Prireditev je povezovala naša rojakinja Jasna Kuljaj.

V nedeljo se je tako v središču Straže poleg praporov, narodnih noš predstavilo enajst vasi straške občine. Na vozovih so vaščani posameznih vasi predstavili običaje ob praznovanju raznih obletnic – osebnih in društvenih (10 let Občine Straža, 18 let – polnoletnost in sprejem v vojsko, 50-letnico, zlato poroko, 90-letnico, obletnico valete, praznovanje družinskega drevesa, godovanje in praznovanje, 25 let Društva vinogradnikov, 35 let Društva upokojencev Straža, 30 let pevskega zbora upokojencev Straža, 30 let Turističnega društva Straža, 110 let PGD Vavta vas …). Po besedah straškega župana Dušana Krštinca je bila letošnja povorka Straške jeseni posebna tudi po tem, da so po dolgem času zopet gostili srečanje pihalnih orkestrov. Med posameznimi vozovi so se predstavili pihalni orkestri Dolenjske in Bele krajine, na začetku pa nekdanji straški godbeniki. Bilo je kar dvanajst orkestrov (Pihalni orkester Krka, Godba Šmarješke Toplice, Godba Dobrepolje, Godba na pihala Črnomelj, KUD Godba na pihala Semič, Mestna godba Metlika, Pihalni orkester Kostanjevica na Krki, Veterani PO Krka, OPO Trebnje, Pihalni orkester Kočevje, Pihalni orkester občine Šentjernej, Godba Stična, Orkester Ave Šentjernej). Na koncu so vsi orkestri skupaj zaigrali tri skladbe, med njimi tudi koračnico Srečanje v Straži, ki jo je dirigiral njen avtor Bratislav Roguljić – Buco. Po besedah straškega predsednika turističnega društva je na povorki na vozovih nastopilo okoli 200 ljudi ter okoli 370 godbenikov. Sledila je veselica z ansamblom Mladi gamsi.

Obiskovalci so si lahko v sklopu 31. Straške jeseni ogledali razstavo v tamkajšnjem kulturnem domu. Straški upokojenci so že enajstič zapored pripravili razstavo ročnih del: čipke, vezenine in kvačkane izdelke. Večina  je delo članic krožka, ki se že 12 let v mesecih od oktobra do marca sestajajo na srečanjih in skupaj ustvarjajo, si izmenjavajo znanje ter izkušnje. Člani Turističnega društva Straža so razstavili šarklje. Na ogled so bila tudi likovna dela, ki so jih ustvarili umetniki na 5. likovni koloniji na kmetiji Vidic, v soboto, 2. septembra. Na platna so zlili zanimivosti straške občine. Razstavljenih je bilo kar 22 del. V spodnjih prostorih doma je bila razstava gasilske opreme. Oboje je bilo zelo zanimivo in prava paša za oči. Razstavo si je ogledalo veliko obiskovalcev.

DSC_2789 (Large) DSC_2793 (Large) DSC_2901 (Large) skupinska 1 (Large) DSC_2950 (Large) DSC_3006 (Large) DSC_3128-001 (Large) DSC_3135-001 (Large) DSC_3236 (Large) DSC_3557 (Large) DSC_3810 (Large)

AkAktivnosti in uspehi straških kegljačev v tekmovalni sezoni 2018/19

19. decembra 2018

Straški kegljači in kegljačice smo v tej sezoni nastopali v Upokojenški ligi z udeležbo 12 ekip iz Dolenjske in Bele krajine. Jesenski del sezone smo končali na 2. mestu. Enako nastopamo z dvema ekipama v Novomeški ligi 12. ekip Dolenjske in Bele Krajine. Zanimanje za rekreativno kegljanje so naše upokojenke in ...Več »