04. avgusta 2017

3. izredna seja občinskega sveta Občine Straža

Včeraj je bila v Kulturnem domu v Straži 3. izredna seja občinskega sveta Občine Straža, na kateri se je obravnavala tematika v zvezi s požarom v podjetju  Ekosistemi d.o.o. Uvodoma se je župan Dušan Krštinc  ponovno zahvalil vsem sodelujočim, ki so sodelovali pri tem dogodku.

Na seji so bili prisotni tudi predstavniki institucij in organov, ki so v nadaljevanju poročali o svojem delu in ugotovitvah. Na sejo so bili vabljeni tudi predsednik vlade ter predstavniki Ministrstva za okolje in prostor, predstavniki Inštituta Jožef Štefan ter  Direkcije RS za vode, predstavniki Agencije RS za okolje in Nacionalnega inštitut za javno zdravje, ki pa so svojo prisotnost opravičili. Med poročevalci so bili  Martin Krštinc – CZ Straža, Gregor Blažič-  GRC Novo mesto, Dušan Harlander – Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, dr. Branko Podpečan – Uprava RS za varno hrano, Simona Humarja – Inšpektorata RS za okolje in prostor, Gregor in Tomislav Kovačič – podjetje Ekosistemi d.o.o. in Franc Plut – CI. Zaradi odsotnosti predstavnikov Agencije RS za okolje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje sta povzetek poročila podali sodelavka občinske uprave Manica France Klemenčič in direktorica občinske uprave Tea Urbančič Kavšček.

Po končani razpravi, v kateri so sodelovali tudi prisotni občani so svetniki soglasno sprejeli naslednji sklep:

1) Občinski svet Občine Straža se je seznanil z okoliščinami in posledicami požara v podjetju Ekosistemi d.o.o. in drugimi pravnimi subjekti na lokaciji bivše Opekarne Zalog.

2) Občinski svet Občine Straža zahteva, da Ministrstvo za okolje in prostor za nadzor nad ustreznostjo izvajanja ukrepov za sanacijo posledic požara v Ekosistemih d.o.o. in drugimi pravnimi subjekti na lokaciji bivše Opekarne Zalog ter in odpravo vseh okoljskih posledic požara, oblikuje strokovno komisijo, ki jo sestavljajo strokovnjaki za to pristojnih institucij in organov ter predstavniki občinskega sveta in civilne iniciative.

3) Občinski svet Občine Straža zahteva, da Ministrstvo za okolje in prostor v skladu z 110.e členom ZVO, nemudoma izda odločbo za izvedbo najustreznejših sanacijskih ukrepov in zahteva od podjetja Ekosistemi d.o.o. in drugimi odgovornimi subjekti na lokaciji bivše Opekarne Zalog, da takoj finančno in operativno pristopi k odpravi vseh posledic požara in nastale škode do konca leta 2017.

4) Občinski svet Občine Straža zahteva od Vlade Republike Slovenije, da za namen odprave posledic požara v Občini Straža zagotovi potrebna finančna sredstva in nudi vso podporo pri pridobivanju informacij in podatkov.

5) Občinski svet Občine Straža zahteva, da Agencija RS za okolje nemudoma odpravi vsa okoljevarstvena dovoljenja, izdana za to lokacijo, zaradi uničenja objektov in opreme.

6) Občinski svet Občine Straža daje pobudo Inšpektoratu za okolje in prostor RS, da nadzoruje sanacijo, tudi v smislu pridobivanja vseh potrebnih dovoljenj.

7) Občinski svet občine Straža podpira peticijo Civilne iniciative.

8) Občinski svet občine Straža daje pobudo županu, da zagotovi preventivni zdravstveni pregled vseh udeleženih pri gašenju in vseh tistih, ki so bili neposredno ogroženi s posledicami požara.

9) Občinski svet Občine Straža imenuje Lidijo Plut za članico Komisije za nadzor nad ustreznostjo izvajanja posledic požara v Ekosistemih d.o.o.

Občina Straža ob Tednu otroka

14. oktobra 2019

Občina Straža  je tudi ob letošnjem tednu otroka v sodelovanju z Osnovno šolo Vavta vas in vrtcem Krkine lučke pripravila aktivnosti in dogodke za naše najmlajše. Tako je v osnovni šoli v ponedeljek gospa Jana Dular spregovorila na svojem predavanju Toplo srce Afrike tudi o tem kakšno je življenje otrok v afriških državah. Župan in ...Več »

Obisk predsednika Balinarske zveze Slovenije