12. novembra 2018

Bronasti zaključek slovenske reprezentance

Razen Čehov, ki so si z včerajšnjo zmago praktično že zagotovili naslov svetovnih prvakov, so v boju za preostala mesta na stopničkah bile reprezentance Brazilije, Argentine, Slovaške in Slovenije.

Po celonočnem deževju se je gladina reke dvignila za 40-50 centimetrov in naredile tekmovanje odprto, saj je zadnji trening potekal v bistveno nižji vodi. Temperatura na startu je bila okoli 5 stopinj, vendar je bilo ozračje ogreto z vnetim navijanje gledalcev, ki so vztrajali kljub dežju.

Spust se je pričel ob izteku iz jezera Alumine. Vodilne reprezentance so že na startu zaveslale na vso moč in kmalu je bil vrstni red Brazilija, Slovenija, Češka in Argentina. Izjemno divja voda ni omogočala niti sekunde predaha in ves čas so vrstili napadi tekmecev.

V srednjem delu so v prednost prišli Češki veslači, Slovenija in Brazilija sta se spopadali za drugo mesto, Argentinci pa so čakali na napako kašnega od čolnov pred njimi. Množica navijačev v avtomobilih je lahko spremljala skoraj celoten potek tekme. Pravi triler pa se je začel v zadnjem kilometru. Čehi so veslali na prvem mestu z nekaj sekundami prednosti pred Brazilijo in Slovenija, le malo za nami pa so bili Argentinci. Najprej so napad začeli Argentinci in se v manj kot 100 metrih izenačili z našimi fanti. Slovenci so odgovorili na napad in 500 metrov do cilja so bili vsi trije čolni poravnani. Argentinci so še vztrajali v visokem ritmu in v enem trenutku so se prebili na tretje mesto. Gledalci ob progi so z vsemi razpoložljivimi sredstvi spodbujali domačo reprezentanco, Slovenski navijači pa niso prav nič zaostajali. Zadnjih 300 metrov spusta je potekalo na mestu, kjer je bila pred dnevi tudi tekma v sprintu. In kot kaže, je ta del proge pisan na kožo slovenskim veslačem. Zbrali so še zadnje atome moči in v ciljnem finišu, po skoraj petdesetih minutah veslanja uspeli prehiteti Argentino, za napad na Brazilijo pa je zmanjkalo nekaj metrov. Tako se končal izjemno razburljiv spust, ki so ga na koncu dobili Čehi pred Brazilijo in Slovenijo.

Zaradi izjemno majhnih razlik v skupnem seštevku smo mrzlično pričeli seštevati točke po štirih disciplinah. In tudi tukaj se je izšlo po slovenskih željah. Tudi v skupnem seštevku smo prehiteli domačo reprezentanco in osvojili skupno tretje mesto. Tako so Jan Avsenik, Miha Mazovec, Denis Dragovič in Žiga Šenica ob pomoči trenerja Marka Miheliča in vodje moštva Simona Bobnarja osvojili še četrto medaljo.

Danes je sicer v Argentini na sporedu tekma vseh tekem, finale pokala Libertadores med moštvoma Boca Juniors in River Plata. Po celi Argentini je vse podrejeno temu dogodku, zato bo tudi zaključna slovesnost pričela ob 20:00 po argentinskem času.

Rezultati v spustu:

Mesto

Država

Točke

Češka

Brazilija

Argentina

Skupni seštevek

MESTO

DRŽAVA

TOČKE

Češka