21. oktobra 2020

OBVESTILO ZA JAVNOST

AKCIJA NADZORA NAD ODLAGANJEM KOMUNALNIH ODPADKOV

NA OBMOČJU OBČINE STRAŽA

Skupna občinska uprava občin Dolenjske, Medobčinski inšpektorat, v smislu osveščanja javnosti, v skladu z drugo in tretjo alinejo prvega odstavka 33. člena Zakona o inšpekcijskem nadzoru (ZIN, Uradni list RS, št. 43/2007 in 40/2014), obvešča občane in občanke Občine Straža, na spoštovanje določb Odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju Občine Straža (Uradni list RS, št. 22/2014 in 16/2018, v nadaljevanju Odlok).

Inšpekcijski organ je v mesecu oktobru ob izvajanju inšpekcijskih nadzorov glede odlaganja komunalnih odpadkov na prevzemnih mestih komunalnih odpadkov na območju občine ugotovil, da povzročitelji komunalnih odpadkov ločenih frakcij ne prepuščajo v zabojnikih za ločene frakcije, temveč so ločene frakcije večinoma odložene v zabojnik za mešane komunalne odpadke (preostanek odpadkov). V odloženih vrečah je med mešanimi komunalnimi odpadki odloženih veliko bioloških odpadkov in kosovnih odpadkov, prav tako so kosovni odpadki odloženi ob zabojnikih na prevzemnih mestih, kar kazi videz urbanega okolja.

V skladu z določbami omenjenega Odloka je v, ob ali na zabojnike, ki so namenjeni prepuščanju komunalnih odpadkov, prepovedano odložiti, zliti ali postaviti nevarne frakcije, odpadni gradbeni material in kamenje, bolnišnične odpadke iz zdravstvenih in veterinarskih dejavnosti, tople ogorke in pepel, ki ni ohlajen, kosovne odpadke, odpadno električno in elektronsko opremo, odpadke z vrtov, odpadke v tekočem stanju, gošče in usedline ne glede na vrsto odpadka. Za omenjeno kršitev odloka je za fizično osebo – povzročitelja komunalnih odpadkov, predpisana globa v višini 400,00 eur.

Uredba o odpadkih v svojem 18. členu določa, da je treba odpadke iz papirja, kovine, plastike in stekla zbirati ločeno v predpisanih zabojnikih za ločeno zbiranje odpadkov.

Poudarjamo, da je potrebno odpadke in materiale za enkratno uporabo (zaščitne rokavice, zaščitne maske, robčki) po uporabi odložiti v plastično vrečo, ki jo je potrebno tesno zvezati in odložiti v zabojnik za mešane komunalne odpadke.

Na nadzorovanih prevzemnih mestih so bili ugotovljeni kršitelji določb omenjenega Odloka, zato so bili zoper njih uvedeni prekrškovni postopki.

Obveščamo vas, da bo inšpekcijski organ izvajal redne nadzore nad pravilnim odlaganjem komunalnih odpadkov tudi v bodoče, zato vse pozivamo k pravilnemu in doslednemu ločevanju komunalnih odpadkov.

Varujmo naše okolje!

Skupna občinska uprava občin Dolenjske

Poročilo - 15. seja OS

22. januarja 2021