07. septembra 2020

Operacija: »Ureditev sekundarnih biotopov na območju opuščenih glinokopov opekarne Zalog za obisk javnosti«

Občina Straža je v začetku septembra pričela z urejanjem biotopov v Zalogu. Pričelo se je z mulčanjem in ročnim odstranjevanjem spodrasti, Ribiška družina Novo mesto pa je naredila izlov rib na delu kjer se posega v ribnik.

V nadaljevanju se bodo uredile krožne poti, manjša dela pri ureditvi habitatov, odstranitev mulja, ureditev nasipov, oblikovanje členjenih brežini, ureditev vseh treh odtokov, ureditev gnezdilnih sten, opazovalnice in potrebna zatravitev.

Območje nekdanjih glinokopov v Zalogu ima velik pomen kot življenjski prostor redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst in je uvrščeno v omrežje Natura 2000. Območje se bo uredilo za ogled in obiskovanje, na način ki ne škodi osnovnemu cilju varstva narave. Območje se bo razvijalo tudi v smislu doživljanje narave, pasivne rekreacije in okoljske vzgoje ter znanja o naravi.

Namen operacije je vzpostavitev kakovostne interpretacije naravne dediščine z naravi prijaznimi ureditvami ter z osveščanjem o pomembnosti sekundarnih biotopov in ohranjanja narave, prispevati k ohranjanju biotske raznolikosti ter hkrati vzpostaviti novo turistično vsebino doživljajskega »zelenega« turizma.

Poleg občine, ki je vodilni partner v projektu sodelujejo tudi Ribiška družina Novo mesto, Tomas d.o.o. Novo mesto in Osnovna šola Vavta vas.

Trajanje operacije: januar 2020 – junij 2023

Celotna vrednost: 121,749,50 eur

Višina sofinanciranih stroškov: 80.425,96 eur

Programsko financiranje EKSRP: 80 %