28. marca 2018

Poročilo – 4. izredna seja

Povzetek 4. izredne seje Občinskega sveta Občine Straža

Občinski svet Občine Straža je imel v ponedeljek, 26.03.2018 svojo 4. izredno sejo. Razlogi za sklic izredne seje so bili predvsem pereča problematika glede lanskoletnega požara na območju bivše Opekarne Zalog.

Bistvena tema seje je bil sprejem sprememb odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Gospodarska cona Zalog, s katerim se prepoveduje zbiranje in obdelava odpadkov na tem območju. To je bila tudi zaveza občinskega sveta že takoj po požaru, julija 2017 kot tudi na 3. izredni seji. Odlok o drugih spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Gospodarska cona Zalog je občinski svet sprejel po skrajšanem postopku.

Na dnevnem redu izredne seje je bila tudi točka »Poročanje o izvedenih aktivnostih in planiranih nadaljnjih ukrepih v zvezi s sanacijo na pogorišču bivše Opekarne Zalog pri kateri so bili vabljeni tudi predstavniki državnih organov. Seje so se udeležili le predstavniki Inšpektorata RS za okolje in prostor, ki so svoje poročilo o dosedanjih postopkih korektno podali prisotnim. Svoje predloge glede sanacije požarišča so predstavili tudi predstavniki podjetja Ekosistemi.   Predsednik civilne inicaitive Franc Plut je predstavil njihovo kronologijo izvedenih aktivnosti.

Občinski svetniki so po razpravi sklenil, da so se seznanili s poročili in da se župan ter članica komisije gospa Lidija Plut udeležita sestanka na agenciji za okolje glede vloge, ki jo je podalo podjetje Ekosistemi o predlagani homogenizaciji. Poleg se povabi tudi predstavnika civilne iniciative. O problematiki in težavah sanacije s predlogi hitrejše sanacije se obvesti vlado in resorno ministrstvo.

Župan je pri svojem poročanju odgovoril tudi na predhodno javno zastavljena vprašanja civilne iniciative. Glede ureditve kanalizacijskega je povedal, da je zadeva v reševanju, komunalni prispevek še ni bil odmerjen, saj bi moralo podjetje najprej urediti interno kanalizacijo, kar pa ni storilo. Komunalni prispevek bi se odmerjal po pridobivanju gradbenega dovoljenja za gradnjo kanalizacije, kar pa ni bilo realizirano.

Zahteva in vprašanje civilne iniciative je bilo tudi sprejetje sprememb Občinskega podrobnega prostorskega načrta za gospodarsko cono Zalog, kar je bilo realizirano na tej seji in za katera so bila pridobljena tudi vsa pozitivna mnenja.

Z vprašanjem glede dodelitve priznanja Občinski bronasti znak Civilne zaščite, je bilo županu na nek način očitano, da je zaradi znanega pokroviteljstva predsednika vlade RS odstopil od sklepa, za katerega so se dogovorili na skupnem sestanku o sooblikovanju skupnega odprtega pisma predsedniku vlade.

Vabilo na slavnostno podelitev priznanj Civilne zaščite je župan prejel s stani poveljnika Civilne zaščite gospoda Šestana in iz njega ni bilo razvidno, da je potekalo pod pokroviteljstvom predsednika vlade.

V odgovoru, ki ga je podal župan, je povedal, da so se s predstavniki civilne iniciative dogovorili, da odprto pismo skupaj oblikujejo in ga posredujejo predsedniku vlade, kar pa je civilna iniciativa storila sama brez vednosti župana. To je župan v svojem odgovoru še dodatno podkrepil z datumi in dogovori skupnih sestankov s civilno iniciativo s katero redno sodeluje.

Tako pisanje je tako za župana, kot tudi za občinsko upravo sramotno, ponižujoče in zelo žaljivo. Občinska uprava je na zastavljeno odprto vprašanje sooblikovala izjavo v kateri so izrazili svoje mnenje (v prilogi).

Občina Straža

Izjava OU

Otvoritev Doma Partizana

12. decembra 2018