17. junija 2022

24. redna seja OS – poročanje

16.6.2022 je ob 17.00 uri v Kulturnem domu Straža na svoji 24. redni seji ob prisotnosti 11 občinskih svetnic in svetnikov odločal straški občinski svet. Na dnevnem redu tokratne seje je bilo 11 točk.

Ena glavnih točk dnevnega reda je bil prav gotovo Rebalans proračuna Občine Straža za leto 2022, katerega je občinski svet s 6 glasovi ZA in 1 PROTI tudi sprejel. V rebalans proračuna sta uvrščeni dve novi proračunski postavki in sicer nakup novega vozila, ki se bo prednostno uporabljal predvsem za potrebe storitve »Prostovoljni šofer« in sofinanciranje izvajanja storitve »E-oskrba«, ki je ravno tako namenjena našim starejšim občanom. Za nemoteno izvajanje investicij izgradnje vodovoda na Novomeški cesti in obnove vodovodnega omrežja (v naselju Sela in Pod Srobotnikom) pa smo vrednostno uskladili tudi postavko »Izgradnja sekundarnih vodovodov«.

Sprejeta je bila tudi 1. dopolnitev in sprememba Načrta ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Straža za leto 2022, na podlagi katere bo lahko Občina Straža razpolagala s svojim stvarnim premoženjem, ki ga ne potrebuje za izvajanje svojih nalog, in pridobivala novo stvarno premoženje za svoje potrebe in potrebe njenih javnih zavodov.

Ker z načrtom ravnanja s stvarnim premoženjem Občine Straža ni mogoče predvideti vseh ravnanj v posameznem letu, je bil obravnavan in sprejet tudi Sklep o določitvi vrednosti pravnih poslov, ki niso vključeni v Načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Straža za leto 2022. Na podlagi sprejetega sklepa bo lahko Občina Straža sklepala pravne posle za nakup ali prodajo nepremičnin, ki niso zajete v veljavnem Načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Straža za leto 2022 in jih je dovoljeno sklepati brez dopolnitve načrta ravnanja s stvarnim premoženjem.

Zavedajoč, da je staranje prebivalstva enega največjih socialnih izzivov prihodnost, je Občina Straža pristopila k pripravi strateško-razvojnega programa za celovito obravnavo starajoče se družbe. Tako je bil na tokratni seji Občinskemu svetu, s strani predstavnice Razvojnega centra Novo mesto, predstavljen Strateško-razvojni program za obvladovanja staranja in medgeneracijskega sodelovanje “Občina Straža, starejšim prijazna občina” 2022 -2027. Dokument predstavlja temeljni strateški dokument z izhodišči, cilji in ukrepi za obvladovanje staranja in medgeneracijskega sodelovanja v pihajočem petletnem obdobju. Pri oblikovanju usmeritev in ukrepov je občina uporabila vključujoč pristop ter sooblikovala dokument s predstavniki starostnikov v občini in občani. Nekatere predlagane ukrepe občina v sodelovanju z društvi in ostalimi organizacijami že izvaja, predlaganim smernicam se bo sledilo tudi v bodoče. S sprejemom dokumenta se Občina Straža pridružuje Svetovni mreži Starosti prijaznih občin in mest. Strateški dokument je bil sprejet z 8 glasovi ZA in 0 PROTI.

Prav tako so bili občinske svetnice in svetniki na tokratni seji seznanjeni z letnim poročilom Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto za leto 2021 in s Programom dela in finančnim načrtom Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto za leto 2022.

Predstavnica podjetja Komunala Novo mesto d.o.o. je podala Letno poročilo Komunale Novo mesto d.o.o. za leto 2021, ki ga je občinski svet tudi sprejel.

Na tokratni seji je bil zaradi odstopa članice Odbora za okolje, prostor, komunalo in promet imenovan tudi nadomestni član omenjenega Odbora, in sicer gospod Marjan Ravbar.

Seja je bila zaključena z zadnjo točko Pobude in vprašanja, pri kateri ima član občinskega sveta možnost predlagati pobudo oziroma zastaviti županu svoje vprašanje s področja pristojnosti občine.

Podari – zamenjaj - vzemi

23. septembra 2022

Podari – zamenjaj - vzemi Pripravljamo se na 1. tovrstni dogodek, ki je namenjen vsem, ki vam je doma kaj v napoto, pa se vam to zdi škoda zavreči, vsem, ki ste se doma česa naveličali in bi to zamenjali, vsem, ki nimate dohodkov, da bi si željeno privoščili. Z izmenjavami spodbujamo ...Več »

Evropski teden mobilnosti 2022