06. oktobra 2021

Otvoritev učne poti Glinokopi Zalog

Na območju opuščenih glinokopov nekdanje Opekarne Zalog, ki so del območja Natura 2000 Temenica, se raztezajo sekundarni biotopi. Območje obsega večji del ohranjenih glinokopnih jezerc – sekundarnih vodnih biotopov, ki so nastali na tem območju med leti 1980 in 2000. Ti imajo velik pomen kot življenjski prostor redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst.

Z namenom ureditve območja biotopov za učne in izobraževalne potrebe je občina Straža v letu 2016 pri podjetju Acer d.o.o. iz Novega mesta naročila izdelavo idejne zasnove urejanja. V letu 2019 se je Občina Straža s projektom uspešno prijavila na javni razpis LAS Dolenjske in Bele krajine v programskem obdobju 2014-2020. Koncept ureditve ureditvenega območja smo pripravili v sodelovanju z dr. Andrejem Sovincem. Občina Straža je pri podjetju Apus d.o.o.  iz Ljubljane, kot najugodnejšemu ponudniku, naročila izdelavo projektne dokumentacije za izvedbo (PZI).

Skupaj s partnerji v projektu Osnovno šolo Vavta vas, podjetjem Tomas d.o.o. in Ribiško družino Novo mesto se je občina lotila ureditve območja za ogled in obiskovanje ter v tem videla velik potencial območja v smislu doživljanja narave, pasivne rekreacije ter okoljske vzgoje.

V sklopu projekta je izvajalec podjetje Pavčnik d.o.o. na cca 1,25 ha uredilo okoli 700 metrov dolgo krožno sprehajalno pot, talne lesene opazovalnice za ptice, opazovalnico za ptice v višini do 3 metrov, gnezdilno steno za ptice, ureditvene otoke, preproste lesene prelive in zelene površine. Gre za res izjemen naravni habitat in kljub temu, da ne moremo govoriti o veliki površini, pa se lahko pohvalimo, da je je na tem območju prisotnih kar nekaj_različnih vrst živali Tako se bodo obiskovalci lahko navduševali nad različnimi pticami, dvoživkami, različnimi ribami ter bogatim rastlinstvom.

Z ureditvijo in gradnjo smo pričeli v letu 2020 in jo v istem letu tudi zaključili.

Celotna naložba je vredna 122 tisoč EUR, od tega je 81 tisoč EUR občina pridobila iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

Današnjo otvoritev smo sicer izpeljali kljub slabemu vremenu, Vreme nam je sicer v toliko zagodlo, da se po poti nismo sprehodili, nam jo je pa virtualno opisala učiteljica Jana Mežič, ki je skupaj s kolegico Metko Starešinič s svojim strokovnim znanjem aktivno sodelovala ves čas nastajanja projekta.

Učno pot so uradno odprli s prerezom traku v.d. direktorica občinske uprave Polonca Špelko Krštinc, Manica France Klemenčič in Jože Pavčnik.

Dogodek sta z glasbenimi vložki popestrili mlada domača pevka Larisa Longar ter njena mentorica Katja Lipičnik iz glasbene šole Lipičnik.

11. maja 2022

Četrto srečanje prostovoljcev iz Občine Straža Občina Straža je 10.05.2022, v Kulturnem domu Straža pripravila četrto srečanje prostovoljcev. Župan je sprejel posameznike, predstavnike nevladnega sektorja, predstavnike različnih organizaciji s področja javnega, zasebnega in širšega družbenega življenja, ki so na kakršen koli način povezani s prostovoljstvom Zavedati se moramo, da nas prostovoljstvo ...Več »

05. maja 2022

Obveščamo vas, da je Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD) objavil nov prijavni rok v okviru izbora operacije PRIDOBIVANJE DODATNIH ZNANJ ZA MLADE NA PODROČJU KULTURNIH DEJAVNOSTI V OKVIRU JSKD   Nov prijavni rok se nanaša na: DOPOLNILNA IZOBRAŽEVANJA ZA DELO IN ZAPOSLOVANJE V KULTURI za leto 2022. JSKD nudi ...Več »