13. aprila 2022

Ugotovitve inšpekcijskega nadzora nad odlaganjem komunalnih odpadkov na območju Mestne občine Novo mesto, občine Straža, Občine Trebnje, Občine Mirna in Občine Mokronog Trebelno

Medobčinski inšpektorat Skupne občinske uprave občin Dolenjske je v času od 22. 2. 2022 do 7. 4. 2022, v sodelovanju z izvajalcema javnih služb odlaganja komunalnih odpadkov, Komunalo Novo mesto d.o.o. in Komunalo Trebnje d.o.o., izvedel nadzor glede pravilnega ločevanja komunalnih odpadkov na prevzemnih mestih.

Mestna občina Novo mesto in Straža

Na območju Mestne občine Novo mesto so bili nadzori opravljeni na Vorančevi ulici, K Roku, Jakčevi ulici, Mušičevi ulici, Gubčevi cesti, Nad Mlini, Smrečnikovi ulici, Paderšičevi ulici, Lihnartovi ulici, Florjanovem trgu, Kosovi ulici, Bregu, Sokolski ulici, Rozmanovi ulici in Šmihelu.

Na območju občine Straža so bili nadzori opravljeni v Hruševcu, Pod Vinogradi, Resa, Novomeška cesta, Podgora, Podreber, Drča, Pod Srobotnikom, Jurka vas in Gradiški ulici.

Nadzor nad ločevanjem komunalnih odpadkov je pokazal, da povzročitelji še vedno ne odlagajo komunalnih odpadkov v za to namenjene zabojnike za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov. Največkrat so v zabojnikih za mešane komunalne odpadke odloženi papir, biološki odpadki, odpadna embalaža ter steklo. V nekaterih primerih je v zabojnikih opaziti tudi odloženi gradbeni material in kosovne odpadke, ki tja ne sodijo.

Ugotavljamo, da je stanje glede ločevanja komunalnih odpadkov glede na preteklo leto še vedno nezadovoljivo. Ob izvajanju pregledov je ugotovljeno, da so zabojniki za mešane komunalne odpadke polni oz. prenapolnjeni, ostali zabojniki za ločeno zbiranje pa skoraj prazni. Pri izvajanju nadzorov nad ločevanjem komunalnih odpadkov so bili ugotovljeni kršitelji, katerim bo izrečena sankcija.

Občina Trebnje, Mirna in Mokronog Trebelno

Na območju omenjenih občin so bili nadzori usmerjeni v pregled individualnih zabojnikov pri gospodinjstvih in sicer Trebelno z okolico, Brezje z okolico, Mokronog z okolico in Slepšek z okolico, Jezero z okolico, Mirna z okolico, Ševnica, Volčje njive z okolico, mesto Trebnje, Čatež, Račje selo z okolico, Šentlovrenc z okolico, Veliki Gaber z okolico in Dobrnič z okolico. Letošnji nadzor je pokazal, da je stanje zadovoljivo in se izboljšuje v primerjavi s preteklimi leti, saj je, ob sicer več pregledanih individualnih zabojnikih, na terenu bilo ugotovljeno, da je v enem od desetih zabojnikov najdena nepravilnost. V okviru nadzora so bile najpogostejše kršitve, da so bili v zabojnike za preostanek kom. odpadkov odloženi papir, biološki odpadki in odpadna embalaža. Pri izvajanju nadzorov nad ločevanjem komunalnih odpadkov so bile v primerih ugotovljenih nepravilnosti izrečene sankcije. Inšpekcijski organ je sodeloval tudi pri čistilni akciji v naselju Vejar, skupaj v sodelovanju z izvajalcem javne službe in drugimi pristojnimi službami, z namenom čiščenja odloženih komunalnih odpadkov.

Inšpekcijski organ ugotavlja, da bo potrebno povzročitelje komunalnih odpadkov tudi v bodoče osveščati glede pravilnega ločevanja komunalnih odpadkov in nujnosti njihovega ločevanja na izvoru nastanka – gospodinjstvo.

Skupna občinska uprava občin Dolenjske

Počitniška delavnica - Izdelovanje nakita

12. julija 2022

Utrinki z današnje počitniške delavnice, ko smo s pomočjo ustvarjalke Darje Hrovatič izdelovali nakit prijateljstva.   Več »