29. decembra 2021

Ugotovitve inšpekcijskega nadzora nad ravnanjem s komunalnimi odpadki v občini Straža

V Občini Straža so bili nadzori opravljeni na ekoloških otokih večinoma ob individualnih stavbah. Ugotovljeno je bilo, da povzročitelji komunalnih odpadkov ločenih frakcij ne prepuščajo izključno v zabojnikih za ločene frakcije, temveč so ločene frakcije največkrat odložene v zabojnik za mešane komunalne odpadke (preostanek odpadkov). Zaradi razloga neločevanja komunalnih odpadkov so zabojniki za mešane komunalne odpadke hitro prenapolnjeni. Nadzori vključenosti v sistem ravnanja s komunalnimi odpadki v gostinski dejavnosti so pokazali, da je večina uporabnikov vključena v sistem in imajo lastne zabojnike za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov oziroma so jih zagotovili po pozivu inšpekcijskega organa.

Ugotavljamo, da je stanje glede ločevanja komunalnih odpadkov glede na preteklo leto še vedno nezadovoljivo. Ločeno zbiranje odpadkov ne sme biti samo zakonodajna zahteva, pač pa tudi naša skupna odgovornost, saj ravno z pravilnim ločevanjem prispevamo k učinkovitejši nadaljnji predelavi odpadkov.

Inšpekcijski organ Skupne občinske uprave bo izvajal redne nadzore nad pravilnostjo ločevanja komunalnih odpadkov, sežiganja in odlaganja komunalnih odpadkov tudi v letu 2022, stremel k ozaveščanju povzročiteljev komunalnih odpadkov, tudi v sodelovanju z izvajalcem javne službe in ostalimi pristojnimi službami.

V primeru dodatnih informacij glede pravilnosti ravnanja s komunalnimi odpadki predlagamo, da se obrnete na izvajalca javne službe, Komunalo Novo mesto d.o.o., kakor tudi na inšpektorico Skupne občinske uprave občin Dolenjske.

Ločevanje odpadkov ne zahteva veliko truda in časa, le malo dobre volje. Če želimo pravilno ločevati odpadke, moramo začeti že doma. Kjer imamo na razpolago dovolj prostora (npr. v kuhinji, na balkonu, v predsobi, v kleti) zbiramo vsako vrsto odpadkov posebej (lahko v košu, škatli itd.). Tako ločeno zbrane odpadke pa odnesimo na najbližji ekološki otok in prispevajmo k lepšemu jutri!

Skupna občinska uprava občin Dolenjske

Medobčinski inšpektorat

29. decembra 2021

Voščilo župana