02. junija 2021

V Straži se obeta vedno nekaj lepega

V Občini Straža začenjamo danes niz dogodkov pod skupnim naslovom »Straža – vedno nekaj lepega«. Poseben program najrazličnejših dogodkov bo trajal od začetka junija do konca oktobra in bo lepa dopolnitev tradicionalnega poletnega in jesenskega dogajanja v tej dolenjski občini. Posebno pozornost namenjamo skrbi za zdravje in okolje. Za zaščitni znak dogajanja smo izbrali želvo močvirsko sklednico.
V sklopu teh dogodkov se je Straža danes pridružila projektu GoNM Mestne občine Novo mesto, ki omogoča avtomatski sistem izposoje in vožnje s kolesom. Občanom in ostalim uporabnikom ponujamo na lokaciji avtobusne postaje v Straži tri električna kolesa, s čimer želimo razvijati trajnostno mobilnost in ljudi spodbujati k bolj zdravemu načinu gibanja hkrati pa prispevati k bolj kakovostnemu in prijaznemu bivanju. Občina je kupila še dva kolesa za potrebe občinskih uslužbencev ter režijskega obrata in eno kolo za potrebe otrok, ki opravljajo kolesarski izpit na Osnovni šoli Vavta vas.
V skrbi za okolje bomo poleg velike čistilne akcije v mesecu juniju v Straži uredili  ekološke otoke. Imamoo namreč čez 700 zabojnikov za različne odpadke. Glede na to, da se s spremembami v načinu življenja ljudi spreminja tudi vsebina in količina odpadkov želimo v Straži zagotoviti lepši izgled ekoloških otokov, zato smo pristopili k njihovemu sistematičnemu urejanju. Pridružili smo se tudi organiziranemu zbiranju odpadnega olja iz gospodinjstev. Posode za zbiranje odpadnega jedilnega olja bomo postavili na ulicah: Na žago, Pod vinogradi, na Novomeški cesti ter v naseljih Vavta vas, Jurka vas, Potok, Rumanja vas in Zalog, zato bo vsako gospodinjstvo prejelo namensko plastično posodico. Zamenjali bomo tudi dotrajane pokrove na zabojnikih ter podpisali sporazum s katerim se bodo tri občine partnerice: Mestna občina Novo mesto ter občini Straža in Mirna Peč zavezale za izgradnjo bodočega zbirno-reciklažnega centra na območju novomeške gospodarske cone Zahod. Poleti bomo tudi posodobili komunalno čistilno napravo v naselju Hruševec. Najmlajše bomo skozi različne poletne delavnice in tabore učili pomena ločevanja odpadkov ter jih ozaveščali kako skrbeti za okolje.
Na priljubljenih sprehajalnih in pohodniških poteh bomo postavili nove klopce na katerih si bodo lahko odpočili sprehajalci. Posebne pozornosti bosta deležna vzletišče Peter in prostor pri jami Velika prepadna, ki bosta dobila nadstrešek za obiskovalce.
Pomemben kulturni dogodek bo prav gotovo otvoritev razstave Dularjev mlin, kjer bomo na enem mestu zbrali številne fotografije in eksponate iz časov, ko je voda na Krki še poganjala mlinsko kolo. Omeniti velja še tradicionalni Dan na Krki, ki je vedno zelo obiskana rekreativna in družabna prireditev.
V logotipu teh dogodkov, ki v ospredje postavljajo ekologijo ter skrb za zdravje in rekreacijo, najdemo želvo močvirsko sklednico, ki je edina avtohtona želva celinskih vod. Ta zaščitena želva je našla svoj življenjski prostor v Zalogu, kjer v nekdanjem glinokopu, ki ga je zalila voda, nastaja čedalje bolj pester svet ogroženih rastlinskih in živalskih vrst. V Zalogu je namreč občina Straža že lani začela z urejanjem biotopov. Uredili smo krožne poti, odstranili mulj, postavili nasipe, oblikovali brežine, odtoke, gnezdilne stene za ptice ter opazovalnice. Omenjeni biotop sodi v okvir območja Natura 2000 in je pomemben korak na področju . zelenega turizma ob doživljanju narave, pasivne rekreacije, okoljske vzgoje ter širjenja znanja o naravi ter naravni dediščini.

Straža – vedno nekaj lepega –

Podari – zamenjaj - vzemi

23. septembra 2022

Podari – zamenjaj - vzemi Pripravljamo se na 1. tovrstni dogodek, ki je namenjen vsem, ki vam je doma kaj v napoto, pa se vam to zdi škoda zavreči, vsem, ki ste se doma česa naveličali in bi to zamenjali, vsem, ki nimate dohodkov, da bi si željeno privoščili. Z izmenjavami spodbujamo ...Več »